Instalacja aplikacji
Ucieszyłem się. Jestem już bliski korzystania w pełni z możliwości połączenia wszystkich moich urządzeń Smart w jeden ekosystem. Zarządzań nimi z poziomu jednej aplikacji. Tworzyć automatyzacje, rutyny i inne smart pomysły. Otwieram aplikację HA (Home Assistant) i wita mnie ekran, jak poniżej.

Jeżeli macie już zainstalować serwer Home Assistant to na powyższym ekranie aplikacja powinna znaleźć jego instancję, jeżeli tego nie zrobi to klikamy w przycisk „Wprowadź adres ręcznie” i wpisujemy ip naszego serwera.
Co zyskujemy?
Po zainstalowaniu aplikacji, jesteśmy proszeni o wybór nazwy urządzenia na którym zainstalowaliśmy apkę, a w HA w zakładce Konfiguracja > Urządzenia oraz Usługi > Integracje pojawi nam się nowa integracja z nazwą urządzenia które przed chwilą nadaliśmy.

Jednocześnie zyskujemy 7 nowych encji do dyspozycji w naszym Home Assistant’cie. Możemy je wykorzystać w automatyzacjach oraz naszych widokach. Można teraz stworzyć kartę danego mieszkańca m.in. z informacją gdzie się znajduje oraz czy jego urządzenie (telefon) nie potrzebuje naładowania.
Pasek szybkich powiadomień
Ciekawą funkcją jest możliwość przypięcia do paska szybkich powiadomień przycisków do Home Assistant. Teraz możesz mieć np. koło ikonki Bluetooth ikonę konkretnego sensora czy przycisku smart home.
Widgety
Kolejną zaletą aplikacji mobilnej jest możliwość dodawania Widgetów do ekranu głównego telefonu. Dzięki czemu możemy na „pulpicie” mieć dostęp do zarządzania naszymi urządzeniami inteligentnego domu (skonfigurowanymi w Home Assistant).
Możemy dodać kilka Widgetów i dostosować je do swoich potrzeb:
- Widget aparatu
- Przycisk usługi
- Stan Encji
- Widget odtwarzacza
- Template
Inne aplikacje do Home Assistant – nieoficjalne
Poza aplikacją oficjalną, która tutaj opisałem w Google Play oraz App Store znaleźć możesz wiele aplikacji do Home Assistant. Każda z nich ma swoje zalety, dzięki którym jest ceniona przez użytkowników.
Niektóre pozwalają wizualnie uatrakcyjnić HA, inne przekazują dodatkowe informacje o urządzeniu, czy pozwalają za pomocą kamery wybudzić urządzenie (przez co np. zamontowany tablet na ścianie może działać jak urządzenie dedykowane do naszego serwera). Jeszcze inne zapewniają możliwość odbierania zaawansowanych powiadomień na temat zdarzeń.
Inne popularne aplikacje do Home Assistant na urządzenia mobilne to:
- Wall Panel (niedostępny w Google Play – trzeba pobrać plik apk ze strony)
- Home Slide for Home Assistant
- Ariela
- Home-Dashboard
- HomeHabit