Automatyzacje, Sceny, Skrypty i Schematy w Home Assistant

W tym poradnik chciałem omówić zasady działania Automatyzacji, Scen oraz Skryptów w Smart Home. Pokażę, jakie są różnice, wady i zalety wykorzystania tych mechanizmów w Home Assistant.

w artykule:

Jeśli jesteś nowy w świecie automatyki domowej, często słyszysz, jak ludzie mówią o skryptach, scenach i automatyzacji. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś tych terminów, mogą wydawać się dość mylące. Ale nie martw się! W tym wideo wyjaśnię, czym dokładnie jest różnią się te pojęcia.

Zarządzanie Automatyzacjami, Scenami oraz Skryptami odnajdziemy w Home Assistant w zakładce Ustawienia > Automatyzacje oraz Sceny. Każdy z tych mechanizmów posiada swoją osobną podzakładkę. Główną jest ta związana z Automatyzacjami, potem mamy możliwość przeglądania i tworzenia Scen, następnie Skryptów a na koniec mamy jeszcze taką podzakładkę jak schematy w której znajdują się predefiniowane wcześniej możliwości do wykorzystania w Smart Home. Tutaj możemy przegląda przeglądania schematów, które zostały stworzone przez społeczność Home Assistant. Klikając przycisk Importuj Schemat wystarczy, że wklejamy skopiowany adres URL i Home Assistant zaimportuje nam gotowe rozwiązanie.

Automatyzacje

Automatyzacje są głównym elementem automatyki domowej. Często tłumaczę, że Smart Home to taki, w którym najwięcej rzeczy jest zrobionych właśnie poprzez automatyzacje. Inteligentny dom to nie taki, w którym trzeba wziąć do ręki telefon, żeby zapalić światło. Inteligentny dom powinien to światło zapalić samodzielnie, jeżeli wykryje, że w pomieszczeniu natężenie światła jest zbyt niskie i jednocześnie wykryje obecność osoby a w konsekwencji światło zapali się samo. To jest właśnie zasada działania automatyzacji. Czyli wywołanie zestawu akcji na podstawie konkretnego wyzwalacza i ewentualnie dodatkowych warunków.

Zaletami automatyzacji są:

  • Automatyzują zadania, które musielibyśmy wykonać ręcznie, co pozwala zaoszczędzić czas i energię elektryczną.
  • Sprawiają, że nasz dom jest bardziej komfortowy i bezpieczny.
  • Mogą być używane do tworzenia złożonych scenariuszy.
  • Dla osób swobodnie poruszających się po tematyce Smart Home jest możliwość ustawienia ID wyzwalacza, w celu programowania np, pilotów z wieloma przyciskami. Dzięki temu nie ma potrzeby duplikowania Automatyzacji. W dalszej części filmu pokażę jak wykorzystać tą opcje.

Wady automatyzacji:

  • Mogą być trudne do skonfigurowania, zwłaszcza takie które powinny sprawdzać wiele zależności, dla początkujących użytkowników.
  • W standardowym module w Home Assistant nie możemy robić bardzo rozbudowanych automatyzacji, które sprawdzają, analizują pewne warunki. Do tego celu możemy jednak wykorzystać Dodatek Node-Red
    Mogą być podatne na błędy, jeśli nie są prawidłowo zaprojektowane.

Sceny

Sceny to zestaw urządzeń i ich stanów, które są ustawiane jednocześnie. Na przykład możesz utworzyć scenę „Czas na film”, która wyłącza światła, zasłania rolety, włącza telewizor lub rzutnik.
Sceny to zasadniczo z góry określony stan urządzeń w domu, skonfigurowanych tak, aby zachowywały się w określony sposób.
Możemy sobie wyobrazić zachowanie przed snem. Gasimy wtedy wszystkie światła, ustawiamy oświetlenie ambientowe w korytarzu, zmniejsza temperaturę w domu i zasłaniane są rolety w oknach, itd. Zamiast ręcznie każdą akcję wykonywać w Home Assistant możemy ustawić scenę “Do Spania”, której wywołanie powoduje wszystkie.

Największa różnica między automatyką a sceną polega na tym, że w przypadku automatyki można ją uruchomić na podstawie czasu, ręcznie lub w przypadku zmiany startu innego urządzenia.

Zalety scen:

  • Są łatwe w konfiguracji.
  • Mogą być używane do tworzenia złożonych scenariuszy.

Wady scen:

  • Są mniej elastyczne niż automatyzacje.
  • Nie mogą być używane do wykonywania zadań, które wymagają użycia warunków.

Skrypty

Skrypt to kolejny sposób programowania automatyki. Skrypty będą używane, gdy trzeba wykonać wiele działań po kolei.

Jedną z głównych rzeczy, które odróżniają automatyzację od skryptów jest to, że automatyzacja ma wyzwalacz, a skrypty nie! Możesz użyć automatyzacji jako wyzwalacza skryptu.
Skrypty są zwykle używane w połączeniu ze scenami. Dzięki skryptom i scenom automatyzacja staje się znacznie bardziej dynamiczna i wrażliwa na to, co dzieje się we wnętrzu domu.
Najlepsze w używaniu skryptów do automatyki domowej jest możliwość zmiany wielu scen w bardziej kontrolowany sposób oraz możliwość zaprogramowania wielu automatyzacji, które będą wykonywane w tym samym czasie.

Skrypty to zestaw poleceń, które są wykonywane w kolejności. Skrypty mogą być używane do wykonywania zadań, które nie mogą być wykonane za pomocą automatyzacji lub scen. Na przykład możesz utworzyć skrypt, który wysyła Ci wiadomość e-mail, czy w moim przypadku wywołać akcję włączenia konkretnego kanału w TV, używając uniwersalnego pilota na podczerwień (Broadlink RM4 PRO) – to jest o tyle skomplikowane że skrypt wywołuje kilka poleceń następujących po sobie: włączenie telewizora, zmiana wyjścia sygnału a następnie przełączenie na odpowiedni przycisk (pomiędzy wysyłanymi komendami następują jeszcze opóźnienia czasu, które ustawiłem ponieważ daje telewizorowi czas na reakcje).

Zalety skryptów:

  • Mogą być używane do wykonywania złożonych zadań.
  • Są elastyczne i mogą być dostosowane do własnych potrzeb.

Wady skryptów:

  • Mogą być trudne w skonfigurowaniu, zwłaszcza dla początkujących użytkowników.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x