Instalacja Home Assistant Generic x86-64. Najlepsza opcja

W dzisiejszym poradniku chciałem pokazać kolejny rodzaj instalacji serwera Home Assistant. Jest to instalacja polecana dla komputerów typu Intel NUC lub innych stacji roboczych. Mój serwer inteligentnego domu jest postawiony właśnie w ten sposób, więc tą metodę Wam polecam.

w artykule:

Komputery Intel NUC (czylu Next Unit of Computing) to seria miniaturowych komputerów stacjonarnych zaprojektowanych i produkowanych przez firmę Intel. Charakteryzują się one kilkoma kluczowymi cechami, które wyróżniają je na tle tradycyjnych komputerów, są to m.in.

Zalety Intel NUC

  • Bardzo Małe rozmiary – są specjalnie zaprojektowane często mieszczą się w dłoni, a ich umieszczenie w pobliżu routera lub schowanie w małej szafce nie powoduje problemów.
  • NUC są również zaprojektowane z myślą o energooszczędności. Wykorzystują mobilne wersje procesorów, które zużywają mniej energii niż ich odpowiedniki w komputerach stacjonarnych
  • Chociaż NUC są małe, oferują wystarczającą moc obliczeniową do wielu typowych zadań, takich jak przeglądanie internetu, praca biurowa, odtwarzanie multimediów, a nawet lekkie gry.
  • Dostępne są różne konfiguracje z różnymi procesorami (od Celeronów po Core i9), ilością RAM i pamięcią masową, co pozwala dobrać model do indywidualnych potrzeb.
  • Dzięki zastosowaniu energooszczędnych komponentów i efektywnego chłodzenia, NUC są zazwyczaj bardzo ciche.

Wady tego typu instalacji

  • Całe zasoby mocnej maszyny są przeznaczone dla serwera Home Assistant (dla małych instalacji jest to marnotrawstwo zasobów) – nie każdy uzna to za wadę
  • Z powodu małych rozmiarów i energooszczędnych komponentów sprzęty są droższe od standardowych komputerów
  • Sama instalacja nie jest trudna, natomiast trzeba mieć przynajmniej minimalną wiedzę m.in. na temat biosa i nie bać się zmieniać w nim ustawień

Pokrótce omówię teraz w jaki sposób będzie wyglądał cały proces instalacji a na sam koniec filmu pokażę parametry mojego serwera Smart Home na różnych urządzeniach, przez co zobaczycie która instalacja jest najbardziej wydajna.

Na początku będę musiał zmienić 2 ustawienia w Biosie, aby uruchomić Home Assistant OS potrzebny jest włączony tryb rozruchu UEFI i wyłączony Secure Boot. Każdy komputer ma inny wygląd Biosa, więc czasami trzeba poszukać tych ustawień, ja pokażę jak to zrobić na moim komputerze.

Następnie za pomocą BelanaEtcher zaistanlujemy na dysku wymiennym system Ubuntu, uruchomimy go w wersji do wypróbowania i z tego poziomu na dysku głównym postawimy systemem Home Assistant OS.

Polecam też włączyć w BIOSie opcję After Power Loss na Power ON, która po przywróceniu zasilania serwera, w przypadku awarii prądu, powoduje samoistne jego włączenie.

Wideo poradnik

Porównanie parametrów serwera dla równych instalacji

Tutaj chciałbym pokazać jak ta sama instancja mojego serwera Home Assistant obciąża poszczególne maszyny dla różnych instalacji. Widać wyraźnie, że najlepszą opcją jest właśnie ta, którą pokazuję w tym filmie. Co nie zmienia faktu, że spokojnie można zainstalować serwer HAOS na popularnej malince (RaspberryPi 4B lub w obecnej chwili RaspberryPi 5) – u mnie ten rodzaj instalacji działał bez żadnych problemów przez 3 lata. Przeniosłem mój serwer na minikomputer Lenovo, ze względu na fakt, że chciałem wykorzystać Malinkę do innego celu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x