Jak monitorować rośliny w Home Assistant? Kompleksowy poradnik

W tym wpisie, chciałbym pokazać Wam, jak w monitorować Wasze rośliny doniczkowe za pomocą Home Assistant. Wyobraźcie sobie minę Waszej partnerki, gdy zobaczy, jak łatwo można dbać o rośliny z Home Assistant. To będzie moment, w którym docenią Waszą pasję do technologii i inteligentnego domu!

w artykule:

Z taką konfiguracją będziecie mogli na bieżąco śledzić najważniejsze parametry Waszych roślin, takie jak wilgotność gleby, temperatura czy natężenie światła. Na początku przedstawię różne urządzenia, które można wykorzystać do monitorowania roślin, zaczynając od najważniejszych czyli czujników gleby, następnie czujników światła oraz urządzeń do kontroli wilgotności. Dzięki temu zapewnicie im optymalne warunki do wzrostu, unikniecie przelania i będziecie cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Następnie krok po kroku przeprowadzę Was przez cały proces konfiguracji, zintegrujemy encyklopedię roślin,  następnie zainstalujemy Nową kartę wyglądu rośliny, a na koniec stworzymy automatyzacje, która ułatwią Wam opiekę nad roślinami. 

Rodzaje urządzeń smart do monitorowania roślin

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich czujników. Do monitorowania roślin w Home Assistant możemy wykorzystać czujniki wilgotności gleby, temperatury, a także natężenia światła. Czujniki gleby mogą być integrowane po Bluetooh, Wifi oraz zigbee. Możemy kupić gotowe rozwiązania dla osób które nie chcą bawić się w programowanie, konfigurowanie i montaż płytek. Ceny gotowych rozwiązań dla wersji Zigbee to w zależności od sklepu od 50 do 80 zł, wersje bluetooth kupicie 15 zł taniej. Wybiorę kilka ciekawych rozwiązań i wrzucę linki do opisu filmu. Osoby, które lubią zająć się pracą manualną mogą wybrać płytki z pojemnościowym czujnikiem gleby i przy użyciu np. płytek ESP czy dodatkowych sensorów mierzących temperaturę, wilgotność, jakość powietrza – mogą stworzyć własny czujnik monitorujący roślinę. Gotowych projektów jest sporo, można je znaleźć w Google wpisująć frazę: plant sensor home assistant diy. Dodatkowo na printables.com można znaleźć gotowe projekty do wydruku obudowy do w zasadzie wszystkiego rodzaju komponentów.

Po wybraniu czujników musimy je zintegrować z Home Assistant. Proces ten jest zazwyczaj bardzo prosty i sprowadza się do dodania odpowiedniej integracji w panelu konfiguracyjnym. Home Assistant obsługuje wiele różnych protokołów komunikacji, takich jak Zigbee, Bluetooth czy WiFi , więc bez problemu znajdziecie integrację dla Waszych czujników. Ja mam czujniki od Tuya komunikujące się po Zigbee, a jako że korzystam z Zigbee2MQTT to za pomocą tego dodatku pokażę integrację w Home Assistant 

Plant Monitor alternatywna integracja (HACS)

Na Githubie, znalazłem alternatywną integrację do monitorowania Roślin. Jest ona integrowana jest za pomocą sklepu HACS i może automatycznie pobierać dane z OpenPlantBook dla każdej rośliny na podstawie jej nazwy. Za jej pomocą możemy stworzyć Roślinę, która w HA stanie się osobną jednostką a jej wszystkie parametry takie jak – wilgotność czy przewodność gleby, poziom nasłonecznienia, wilgotność temperaturę powietrza – są definiowane na podstawie wybranych czujników. Czyli możemy ustawić jeden czujnik wilgotności pomiędzy 5 roślinami i każda z tych roślin może swój sensor definiować na podstawie właśnie tego jednego czujnika.

Wybierając gatunek rośliny, Plant Monitor automatycznie pobiera z OpenPlantbook optymalne zakresy wilgotności, światła i temperatury, eliminując zgadywanie przy ustawianiu tych wartości.  

Jeśli chcecie później zmienić gatunek rośliny, możecie to zrobić w „Konfiguracji” wybranego urządzenia w „Ustawieniach” -> „Urządzenia i usługi” -> „Plant Monitor” -> „Nazwa Waszej rośliny” i „Konfiguruj”. Zmiana gatunku spowoduje automatyczne pobranie danych dla nowego gatunku z OpenPlantbook i zaktualizowanie progów do nowych wartości. Dane o roślinach możecie również znaleźć w pliku CSV, do którego link znajduje się w opisie filmu, na wypadek gdybyście chcieli uzyskać do nich dostęp offline.  

Ważnym krokiem jest konfiguracja sensorów. W przypadku niektórych czujników konieczna może być kalibracja. Musimy również ustawić progi minimalne i maksymalne dla każdego parametru, np. minimalną i maksymalną wilgotność gleby. Dzięki temu Plant Monitor będzie nas informował, kiedy któryś z parametrów wykroczy poza ustalony zakres.  

Automatyzacje czujników rośliny

Najważniejszą funkcjonalnością Home Assistant jest możliwość tworzenia automatyzacji. Wyobraźcie sobie, że otrzymujecie powiadomienie na telefonie, gdy Wasza roślina potrzebuje podlewania, lub Wasze światła automatycznie dostosowują się do pory dnia. Integracja Plant Monitor i tworzenie automatycznych działań to umożliwia! Możemy np. ustawić powiadomienia o niskim poziomie wilgotności gleby, automatycznie włączać nawadnianie czy integrować Plant Monitor z innymi urządzeniami, takimi jak lampy doświetlające, nawilżacze powietrza. 

Ja teraz pokażę jak stworzyć podstawową automatyzację wysyłającą powiadomienie na telefon gdy parametry rośliny są poza zakresem i trzeba się nią zająć, czyli np. podlać.

To już wszystko na dziś! Mam nadzieję, że ten film pomógł Wam w konfiguracji Plant Monitora w Home Assistant. Pamiętajcie, że to co pokazałem to podstawowe monitorowanie roślin.Możecie eksperymentować z różnymi ustawieniami, twórzcie własne automatyzacje i cieszcie się pięknymi i zdrowymi roślinami! 

Jeżeli masz jakieś ciekawe pomysły na rozbudowę monitora roślin, sam wykorzystujesz jakieś fajne mechanizmy lub urządzenia to napisz w komentarzach. Ja chętnie przetestuję je w moim domu.

Wideo poradnik

Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x