Nuki 4 Pro to inteligentny zamek, który łączy w sobie wygodę, bezpieczeństwo i nowoczesny design. Zamek montuje się na istniejącej wkładce bębenkowej i umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi za pomocą smartfona a jego integracja w Home Assistant może być realizowana za pomocą MQTT oraz Matter. Zamek Nuki jest kompatybilny z różnymi systemami inteligentnego domu, takimi jak Amazon Alexa, Google Home i Apple HomeKit.
Opis Smart zamka NUKI
Nuki 4 GEN to już kolejna odsłona tego smart zamka, z kilkoma poprawkami w stosunku do poprzednich wersji. Ja akurat wybrałem wersję PRO, która od podstawowej wersji różni się głównie tym, że ma wbudowane WiFi i nie potrzebuje dodatkowej bramki, posiada wbudowany akumulator, który możemy ładować za pomocą kabla usb oraz obsługuje MQTT – co wg. mnie jest właśnie główną zaletą tego rozwiązania. Jest dostępny w różnych sklepach internetowych w Polsce w cenie około 1000-1200zł w zależności od koloru – do dyspozycji mamy 2 wersje, czarną i białą. Dodatkowo producent przygotował kilka dodatkowych elementów m.in. brelok do otwierania i zamykania drzwi bez użycia smartfona, czujniki zamknięcia drzwi czy klawiaturę z czujnikiem odcisków palców.

Nuki 4 Pro to jeden z najpopularniejszych inteligentnych zamków na rynku i na wielu forach i grupach dotyczących smart home jest uznawany za ten który najlepiej integruje się w Home Assistant. Użytkownicy chwalą go za łatwość montażu, wygodę użytkowania, szeroki zakres funkcji i wysoki poziom bezpieczeństwa.
Na początku polecam sprawdzić czy Wasza drzwi są kompatybilne z zamkami Nuki. Do tego celu producent przygotował specjalny konfigurator dostępny na stronie: https://nuki.io/en/installation-check. Nie będę tutaj za bardzo opisywał sposobu montażu na drzwiach, bo jest ich kilka, w zależności jakie macie zamki na drzwiach. Wspomnę tylko, że najważniejszym założeniem jakie muszą spełnić drzwi to możliwość przekręcenia klucza od zewnątrz w przypadku gdy klucz lub pokrętło wewnętrzne jest zamontowane w smart zamku.
Wideo poradnik
Polecam zainteresować się również klawiaturą numeryczną w sytuacji gdy macie dzieci, szczególnie takie w szkole podstawowej. Już nawet nie wspomnę, że w obecnych czasach znalezienie ślusarza jest sporym wyczynem – to koszt dorobienia nowego klucza, w nowego rodzaju drzwiach to koszt min. 100 zł. Taka klawiatura, nie tylko ma możliwość otwierania drzwi przez wpisanie kodu, to również odblokowuje zamek przez skonfigurowane w aplikacji odciski palców. Tego typu rozwiązanie jest idealne dla osób wynajmujących apartamenty, ponieważ klucze można generować na określony czas oraz zintegrować z usługami zewnętrznymi.
Aplikacja Nuki dostępna jest również na zegarki z Wear OS oraz Apple Watche, możemy korzystać z encji zamka w Home Assistanta w samochodach z Android Auto oraz Apple CarPlay – który od aktualizacji 2024.1 pozwala obsługiwać aplikację Home Assistant na systemie Apple CarPlay.
Podsumowanie
Podsumowując uważam, że zamek NIKI integrujący się przez MQTT to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które w swoim Smart Home wykorzystują serwer Home Assistant, jego integracja w tym systemie jest bardzo dobra. Od momentu kiedy zacząłem wykorzystywać ten smart zamek w moim domu, każde wyjście czy powrót do domu nie powodują już potrzeby szukania kluczy. Wracając z torbami zakupów zamek jest już odryglowany i wystarczy, że łokciem przycisnę klamkę i wchodzę do domu. Jest to bardzo wygodne, że wystarczy dwukrotnie kliknąć w przycisk na zamku i zamknąć drzwi. Trwa to dosłownie sekundę i po kilku dniach jest tak machinalne i intuicyjne, że ciężko będzie się teraz przestawić. Wykorzystując dowolne czujniki które mamy już w naszym smart home możemy wykorzystać do stworzenia automatyzacji z tym zamkiem.